Poetika

Kebikeç; 

Kebikeç; edebiyat başta olmak üzere, sanatın her alanı ile ilgili harika paylaşımların kadim dostluklarla pekiştirildiği yeni bir gezegen.

Kebikeç'te tüm usta şairler ve şiirler külliyatı ile sanat haberlerine ulaşabilir, bütün bunları dostlarınızla hoş bir ortamda paylaşabilir, kendi kitaplarınızı oluşturabilir ve burada edindiğiniz dostlarınızla doyasıya sohbet edebilirsiniz.

Aramıza hoşgeldiniz.

Üye kategorileri

Aramıza katılan tüm dostlarımız “Kebikeç” olarak adlandırılacaktır. Zamanla paylaşımların niteliği, sayfa okunmaları ve beğeni oranlarından oluşan bir algoritma ile elde ettiğimiz veriler ışığında uzman jüri heyetimizin tensipleri ile bir üst basamak olan “Ustalar” kategorisine aktarılacaksınız. Bir sonraki kategori ise eser sahibi yazar ve şairlerimizin dahil edildiği “Meşhurlar” kategorisi. Tabi en üst kategorimiz olan “Çınarlar” bölümünde ölü ozanlara, büyük üstadlara yer verdik.

Poetika

7.5 Milyar dünyalının yaşadığı yerküremizde 3.5 milyar insan internete bağlanıyor. Sosyal medyayı aktif olarak kullanan insanların sayısı ise 2.5 milyarı aşmış durumda.

Yeryüzünde sosyal medya kullanıcıları olarak nitelendirdiğimiz bu muazzam kalabalık, yaygın sosyal ağlarda hergün niteliksiz milyarlarca paylaşıma muhatap kalıyor. Bizler Kebikeç ekibi olarak, özellikle edebiyat ve sanat çevrelerini bu sosyal medya çöplüğünden kurtarıp, aynı dili konuşan gönülleri bir ortamda toplayarak; daha nitelikli, daha saygılı ve daha huzurlu bir ortam oluşturmayı planladık.

Ve bütün dünyaya yayılmasını umduğumuz bu anlayışın fitilini bir “şeb-i yelda" gecesinde yaktık.

Yalnız Değilsiniz

Kebikeç'i oluşturmaktaki amacımız, yeryüzünde aynı dili konuşan gönül ehli insanları bir araya getirmektir. Böylece dünyanın öbür ucunda dahi olsa aynı duyguları taşıyan insanları dost edinerek onlarla nitelikli paylaşımlar yapma imkanı sunuyoruz. Bir yandan da, her türlü insanın bolca bulunduğu diğer sosyal ağlardaki gibi, tarzından hoşlanmadığımız kişi ve paylaşımlara muruz kalmadan, üstümüze üstümüze gelen reklamlar ve sahte hesaplardan bunalmadan huzurlu bir ortamda ruhumuzdan süzüllen damlaları biriktirip koca bir sevda denizi oluşturduk.

Kebikeç dostları, eğitimli, kültür ve sanat ile ilgili, okumaktan ve yeni şeyler keşfetmekten keyif alan, yaşadıkları toplumda nitelikli bir duruşu olan ve genelde özgün paylaşımlar ortaya koyabilen her cinsiyet ve yaştan insanlardan oluşur.

Bu engin denizde mutlaka ruhunuza dokunan damlalara ve zarif dostlara rastlayacaksınız.

Burada asla yalnız değilsiniz... 

Sosyal Medya Prensiplerimiz

Kebikeç prensipleri, toplumun genel ahlak ve yasalar çerçevesinde, teknoloji ve değişen sosyal normlar çerçevesinde değerlendirilmektedir. Bu nedenle, bu Prensipleri Kebikeç’in hizmet alanı dahilindeki hak ve sorumlulukların olarak belirlemekteyiz.

Her türlü fikir, bilgi ve eser paylaşımlarınızda, genel insani, ahlak ve yasalara aykırı davranışlar sergilenmediği ve hak ihlali söz konusu olmadığı durumlarda paylaşımlarınıza asla müdahale edilmeyecektir.

Burada tüm dostlarımızdan, istedikleri yazı, resim ve bilgileri paylaşma özgürlüğüne sahip olmakla birlikte, kendilerine ait olmayan alıntılarda eser sahibinin adını yazmaları beklenmektedir.

İki tarafın da rızası olduğu taktirde edindiğiniz dostlarınızla çevrimiçi iletişim kurabilir, paylaşımlarda bulunabilir ve doyasıya sohbet edeblirsiniz.

Kebikeç, kişisel bilgilerinizi, sizin izin verdiklerinizin dışında hiç bir üçüncü tarafla paylaşılmayacağı garantisi verir.

Tüm dostlarımızın, paylaşımları ve kişilikleri ile güven ve itibar oluşturma özgürlüğüne sahip olduğu gibi Kebikeç’teki varlıklarına, genel prensiplere aykırı davranışlar haricinde hiç bir nedenle son verilmeyecektir.

Ciddi bir tehdit ve zarar olasılığı veya kamu güvenliğine yönelik tehditler olduğuna inandığımızda paylaşımları kaldırır, ilgili hesabı kapatır ve emniyet teşkilatıyla bu bilgileri paylaşırız.

Zorbalık, hırsızlık, vandallık ve diğer finansal ve ruhsal zarara neden olacak eylemlere yönelik tehdit içeren paylaşımları kaldırıyoruz.

Kişiye ve hatırasına hakaret içeren, rencide edici, küçük düşürücü, küfürlü, toplumun genel ahlak kurallarına ve yasalara aykırı paylaşımları yayından kaldırıyoruz ve niteliğine göre hesabı kapatabiliyoruz.

İntihar başta olmak üzere olumsuz örnek teşkil edecek algıların yüceltilmesi ve özendirilmesine dayanak olan paylaşımlara izin vermiyoruz.

Terörist faaliyetler veya organize suç faaliyetlerine Kebikeç'te izin vermediğimiz gibi, bahsedilen şiddet veya suç davranışlarıyla ilgili gruplara destek niteliğinde olan içerikleri de kaldırıyoruz. Bu organizasyonların liderlerinin desteklenmesine veya övülmesine ya da gerçekleştirilen şiddet dolu faaliyetlerin paylaşılarak yyagınlaştırılmasına da izin verilmez.

Her türlü cinsel şiddet, istismar, taciz, şantaj ve sürekli olarak istenmeyen arkadaşlık istekleri veya mesajlara kesinlikle tolerans göstermiyoruz.

Kebikeç ortamlarında kitap, entruman gibi genel kullanım ve sanata dair ürünlerin alınıp satılması, tanıtılması serbest olduğu gibi, ilaç, esrar, silah, alkol, tütün veya cinsel ürünler satma ve takas etme girişiminde bulunması kesinlikle yasaktır.

Cinsel çağrışım ve çıplaklık barındıran paylaşımlar kaldırılır ve ısrar eden hesaplar kapatılır.

Nefret söylemi barındıran içerikler, ırk, etnik köken, milli köken ve dini inançlar gibi hassasiyet arzeden temalara saldırıda bulunan içerikler yasaklı kapsamda değerlendirilir.

Kebikeç hesabınızı ve tüm bilgilerinizi güvende tutmak için azami çaba sarf ediyoruz. Gerçek kimliğinizle hesap açmanız daha güvenli bir ortam oluşturmamızı sağlayacaktır.

Fikri mülkiyet ve sanat eserleri telif haklarının korunması önemle üzerinde durulan bir konudur. Burada paylaştığınız bilgilerin ve içeriklerin tamamı sizin mülkiyetinizdedir. Ancak paylaşımlarınızda lütfen bunu paylaşmaya hakkınız olup olmadığından emin olun. Telif haklarına ve diğer adalet hususlarına saygı göstermenizi rica ediyoruz.

Paylaşımlarda şikayetler, sayısına bakılmaksızın tek başına içeriği kaldırmaya yetmeyebilir. Kebikeç prensiplerinin ihlal edilmesinin sonuçları, ihlalin ciddiyetine ve kişinin Kebikeç'teki geçmişine bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Bu durumda yalnızca uyarı yapılabilir.

Bir başkasının adına hesap açmak, kimliğini ve fotoğrafını kullanmak yasaktır.

Üyelerimiz Kebikeç'i fikirleri, kurumları ve uygulamaları eleştirmek ve tartışmak için kullanabilir. Fakat tüm dostlarımız herhangi bir konuda fikir beyanında bulunduklarında sizin gibi düşünmeyebilir. Dolayısı ile farklı fikirlere saygı tüm Kebikeç'lerden beklenen bir tavrdır.

Kebikeç’e dahil olmak yukarıdaki prensiplere uymayı taahhüt etmek anlamına gelir.

Bize yardımcı olun

Fikirlerinizi önemsiyoruz. Kebikeç’in sürekli gelişmesi ve daha nitelikli bir ortam olması için lütfen bize önerilerinizi ve şikâyetlerinizi iletin.

Ayrıca gönüllü editör olmak için lütfen bize yazın.

Destek Hesabı: Kebikeç/destek
Telefon: 0850 302 20 82

Yorumlar

Giriş Yapılmamış